fallback

Русия ще плаща задълженията си в рубли, ако всички други опции са блокирани

Западните санкции срещу Русия забраняват сделки с руското финансово министерство, централната банка или държавния фонд

14:04 | 18.05.22 г. 8

Русия ще обслужва задълженията си по външния дълг в рубли, ако САЩ блокират останалите възможности, и няма да изпадне в дефолт, заяви финансовият министър Антон Силуанов, цитиран от Ройтерс.

Вашингтон обмисля да блокира способността на Русия да плаща на американските притежатели на облигации, като позволи ключово изключение да изтече на 25 май, а това може да доближи Москва до дефолт.

Москва трябва да направи ново плащане по еврооблигации на 27 май.

Няма да обявим дефолт, имаме пари – освен ако западните страни не направят възможно да обслужваме дълговете си“, каза Силуанов на форум. „Ще можем да плащаме и ще платим на чужденците в рубли като последна възможност, ако западната [финансова] инфраструктура бъде затворена за нас“.

Западните санкции срещу Русия забраняват сделки с руското финансово министерство, централната банка или държавния фонд.

Американско решение, издадено от Службата за контрол на чуждестранните активи към финансовото министерство на 2 март, предоставя изключение за целите на „получаването на лихви, дивидент или падежни плащания, свързани с дълг или акции“.

Това позволи на Москва да продължи да плаща на инвеститорите и да избегне дефолт по държавния си дълг, както и на американските инвеститори да продължат да събират плащанията по купони.

След като изключението изтече на 25 май обаче, Русия все още ще има външни плащания по държавния си дълг за почти 2 млрд. долара преди края на годината.

Силуанов очаква спад на руската икономика, но не чак толкова сериозен, колкото може да бъде очакван за страна, поставена под режим на санкции, заради предприетите мерки на правителството.

"Да, ще има спад на икономиката. Да, разбира се, че нашата икономика не може да не се повлияе от всички ограничения, но не в такива граници, каквито би могло да има, ако правителството не беше предприело мерки за подкрепа на икономиката", коментира финансовият министър, цитиран от "Интерфакс". 

Според него "първият шок" за Русия вече е отминал и страната се подготвя за следващите санкции. 

Припомняме, че от началото на май ЕС обсъжда шести пакет с ограничения срещу Русия, които да включват и петролно ембарго. Продажбата на петрол и петролни продукти е един от значителните източници на средства за руския бюджет.

Според разчетите на Министерството на регионалното развитие спадът на брутния вътрешен продукт (БВП) на Русия през тази година ще бъде в рамките на 7,8%, а през 2023 г. страната до голяма степен ще навакса това намаление и ще запише свиване на икономиката от около 0,7 на сто. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:01 | 13.09.22 г.
fallback